Po zaliczeniu testu teoretycznego na przyszłych kierowców czeka egzamin praktyczny. Niestety można go oblać jeszcze zanim w ogóle dojdzie do uruchomienia auta. Trzeba bowiem znać kolejność czynności po wejściu do samochodu. Jak ustawić lusterka czy fotele do jazdy w prawidłowy sposób? Co się robi, gdy wsiądziemy do pojazdu egzaminacyjnego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – sprawdź już teraz!
Gdy już tylko wsiądzie się do środka, można przystąpić do podstawowych rzeczy związanych ze sprawdzaniem swojego otoczenia. Zaczynamy od upewnienia się, że wszystkie drzwi samochodu są prawidłowo zamknięte. Dopiero po zrobieniu tego, już po wejściu do auta, przychodzi czas na przygotowanie się do jazdy. Kolejność czynności opisujemy w dalszej części artykułu – sprawdź, jak ustawić fotel oraz lusterka.
Z doświadczenia wiemy, że wiele osób ma problem związany z tym, jak prawidłowo ustawić fotel w aucie i w jakiej kolejności wykonywać czynności. Przede wszystkim po wejściu do środka, przed sprawdzeniem lusterek, należy wyregulować jego wysokość. Osoba prowadząca musi mieć bardzo dobrą widoczność w samochodzie we wszystkie strony bez konieczności wychylania głowy.
W dalszej kolejności trzeba sprawdzić odległość od pedałów. Jak prawidłowo ustawić pozycję fotela pod tym kątem, gdy już wsiądziemy? Robimy to poprzez dociśnięcie sprzęgła do samego końca – noga w tej pozycji powinna być nieco ugięta.
Na koniec pozostaje wyregulowanie oparcia w ramach przygotowania do jazdy. Gdy wsiądziemy do samochodu, trzeba oprzeć dłonie na górze kierownicy. Jeśli plecy nie przylegają ściśle do oparcia fotela, należy odpowiednio odchylić je do przodu. Poza tym ręce w łokciach powinny być lekko zgięte w czasie trzymania steru. Zwróć także uwagę na zagłówek – jego górna połowa musi dotykać potylicy kierowcy. Gdy wykonasz te czynności, siedzenie powinno być już prawidłowo przygotowane do jazdy.
Powodów, dla których tę czynność ocenia się na egzaminie praktycznym, jest wiele. Przede wszystkim gdy już wsiądziemy do auta, musimy być gotowi na każdą sytuację. Prawidłowe ustawienie fotela (w tym lusterek, o czym za chwilę) zapewnia swobodny dostęp do kierownicy auta, pedałów i lewarka zmiany biegów, co jest ważne w razie zagrożenia na drodze. Jednocześnie zwiększa to komfort jazdy samochodem, szczególnie na długich dystansach.
Skoro już fotel został odpowiednio wyregulowany, można po wejściu do auta skupić się na dalszych czynnościach – konkretnie na przygotowaniu lusterek. Należy je ustawić w taki sposób, by widzieć co się w nich dzieje bez konieczności wychylania się czy podnoszenia głowy.
A więc jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie, gdy wsiądziemy? We wstecznym powinna być widoczna cała tylna szyba. Z kolei, aby wyregulować boczne, trzeba robić to do momentu, w którym w dolnych rogach będą widoczne klamki przednich drzwi. Należy przy tym zadbać, aby bok auta zasłaniał najwyżej 1/3 szerokości szkła. Jest to ważna czynność, która stanowi część przygotowania do jazdy po wejściu do pojazdu egzaminacyjnego.
Po przeprowadzeniu regulacji fotela, zagłówka oraz lusterek, trzeba wykonać jeszcze jedną czynność w ramach przygotowania do jazdy samochodem – należy ustawić pas bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o jego wysokość, która powinna zapewniać, że:
• przylega do ciała, w tym bioder,
• nie jest skręcony,
• przechodzi przez klatkę piersiową oraz obojczyk.
Poprawna kolejność także ma tutaj znaczenie, gdyż najpierw trzeba ustawić fotel auta, następnie lusterka, a dopiero na końcu wyregulować pasy. Prawidłowe wykonanie tych czynności doprowadzi do tego, że egzaminator pozwoli uruchomić silnik i rozpocząć jazdę samochodem. Na tym etapie pozostaje już tylko skupić się na wykonywaniu zadań egzaminacyjnych.
Nie da się ukryć, że prawidłowe przygotowanie do jazdy jest podstawą dopuszczenia, do dalszej części egzaminu. Opisane czynności należy wykonywać w takiej kolejności, jak wskazaliśmy. Lusterka należy ustawić dopiero po zajęciu odpowiedniej pozycji za kierownicą, a więc wyregulowaniu fotela. To samo dotyczy pasa, którego położenie koryguje się wtedy, gdy siedzisko jest już, w wybranym ustawieniu. Dlatego właśnie warto sobie wcześniej ustalić, co robimy, gdy wsiądziemy do samochodu.
Pamiętaj, że część praktyczną egzaminu na prawo jazdy poprzedza konieczność zdania testu z teorii. Prawidłowo naszykujesz się do niego z naszą pomocą! Na stronie znajdziesz aplikację wraz z ogromną bazą oficjalnych pytań egzaminacyjnych takich samych jak na egzaminie państwowym w WORD – zacznij korzystać z niej już dziś. Zwiększysz swoje szanse na zdanie za pierwszym razem i jednocześnie ograniczysz stres związany z tym wydarzeniem. Później, gdyż już pójdziesz na egzamin praktyczny, pamiętaj o przygotowaniu się do jazdy samochodem. Wykonuj czynności zgodnie z podaną kolejnością, a więc ustaw fotel w aucie, zagłówek, lusterka oraz pasy bezpieczeństwa!