Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

kursy dla osk


Jeden z kluczowych etapów procesu zdobywania uprawnień do kierowania samochodem to uzyskanie orzeczenia lekarskiego o zdolności do prowadzenia pojazdu. Jakie badania na prawo jazdy musi przejść przyszły kierowca, gdzie należy je zrobić i jak one właściwie wyglądają? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury!

Czy każdy kierowca musi przejść badanie na prawo jazdy?

Najważniejszym krokiem, który musi wykonać każdy chętny do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy, jest uzyskanie numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). W tym celu należy złożyć w wydziale komunikacji urzędu miasta odpowiedni wniosek, wraz z załącznikami, takimi jak:

orzeczenie lekarskie do prawa jazdy stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,

• aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,

• zgoda rodzica (jeżeli kursant nie ma jeszcze ukończonych 18 lat).

Oznacza to, że bez wykonania badań nie można rozpocząć nauki w ośrodku szkolenia kierowców. Nowe orzeczenie uzyskać muszą również osoby, które mają już prawo jazdy, ale kończy się jego ważność – po upływie terminu wskazanego na dokumencie muszą ponownie przejść badania lekarskie i wyrobić nowy dokument.

Jak wygląda badanie na prawo jazdy?

Przyszli kierowcy często zastanawiają się, jak wyglądają badania na prawo jazdy. Podczas kontroli u lekarza orzecznika możemy spodziewać się kilku etapów wizyty:

1. Sprawdzenie wzroku – na początku wizyty lekarz prosi kandydata na kierowcę o odczytanie rzędu liter lub cyfr ze specjalnej tablicy optotypów, niezależnie od tego, czy badany używa na co dzień okularów/soczewek kontaktowych czy też nie. Jeżeli je nosi, ważne jest, aby wziął je ze sobą na badanie. Informacja o konieczności prowadzenia pojazdu w okularach lub soczewkach zostanie zawarta w prawie jazdy.

2. Kontrola słuchu i zdolności motorycznych – po teście wzrokowym lekarz orzecznik sprawdza słuch kandydata, np. poprzez wypowiadanie różnych słów szeptem z odległości kilku metrów i proszenie badanego o powtórzenie ich. Następnie sprawdzany jest zmysł równowagi – w tej części lekarz może poprosić przyszłego kierowcę o wykonanie paru prostych ćwiczeń, jak np. zrobienie przysiadu, stanięcie na jednej nodze lub dotknięcie palcem czubka nosa z zamkniętymi oczami.

3. Ankieta dotycząca zdrowia psychicznego i przyjmowanych na stałe leków – prowadzący badanie lekarskie może zadać kilka pytań w celu sprawdzenia tego, czy kandydat nadaje się na kierowcę, tzn. czy będzie w stanie prowadzić pojazd bez stwarzania zagrożenia w ruchu drogowym.

Wizyta u lekarza orzecznika trwa zazwyczaj kilkanaście minut i w większości przypadków kończy się uzyskaniem pozytywnego orzeczenia dla kandydata.

Badania na prawo jazdy – gdzie zrobić?

Kolejne pytanie, które wzbudza wątpliwości przyszłych kursantów: gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Warto wiedzieć, że nie każdy lekarz może je przeprowadzić. Musi to być osoba ze specjalnymi uprawnieniami – lekarz orzecznik medycyny pracy. Bardzo często zdarza się, że ośrodki szkolenia kierowców zawierają współpracę z konkretnymi specjalistami, do których wysyłają swoich kursantów – zazwyczaj idzie to w parze ze zniżką cenową dla kandydatów z tej szkoły, dlatego warto zainteresować się tą kwestią, wybierając ośrodek, w którym będziemy się uczyć. Standardowy koszt uzyskania lekarskiego do prawa jazdy to 200 zł.

Orzeczenie lekarskie do prawa jazdy – najważniejsze informacje

Wiesz już, jak wygląda procedura zdobywania orzeczenia lekarskiego do prawa jazdy oraz gdzie je zrobić. Pamiętaj, że jeżeli Twój stan zdrowia jest dobry, badanie prawdopodobnie będzie czystą formalnością. Poniżej przypominamy najważniejsze wskazówki, o których nie można zapomnieć:

• do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, żeby wziąć ze sobą dowód osobisty oraz okulary/soczewki kontaktowe lub aparat słuchowy – jeżeli korzystamy z nich na co dzień;

• maksymalna ważność orzeczenia w przypadku osoby zdrowej to 15 lat. Wszystkie przeciwwskazania, takie jak np. wada wzroku, skracają ważność dokumentu;

• koszt wizyty to 200 zł – chyba, że uzyskamy zniżkę, np. za pośrednictwem ośrodka szkolenia kierowców.

Trzeba również pamiętać, że orzeczenie lekarskie może wystawić jedynie uprawniony do tego lekarz medycyny pracy.

Nasz zawód jest zawodem zaufania społecznego, to my gwarantujemy społeczeństwu, że człowiek odbierający prawo jazdy w urzędzie posiada odpowiednie kwalifikacje do samodzielnego kierowania pojazdem. To nasza ocena przekłada się na bezpieczeństwo na naszych drogach. W innym przypadku wyniki egzaminów moża byłoby, równie prawidłowo ustalić metodą losową.

Powodzenia!