Ponad 70% Polaków ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednią dekadą nastąpił wzrost aż o 35% – z 16 do blisko 22 mln osób. Jeśli Ty także chcesz dołączyć do grona kierowców, zapewne interesuje Cię, kiedy można zapisać się i zdawać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, który poprzedza jego praktyczną część. Wszystkiego – włącznie z wymaganymi punktami i tym, ile test trwa – dowiesz się z niniejszego artykułu. Oto 6 najważniejszych informacji, o których powinieneś pamiętać – poznaj je już teraz!
Możliwość ubiegania się o uprawnienia do prowadzenia aut uzyskuje się po skończeniu 18. roku życia. Nie oznacza to, że trzeba czekać do urodzin, by przystąpić do kursu. Przepisy pozwalają zrobić to nawet nieco młodszym osobom – maksymalnie na trzy miesiące przed ukończeniem pełnoletności. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zdawania pierwszego testu na prawo jazdy. W takim razie kiedy można zapisać się na egzamin teoretyczny? Najwcześniej półtora miesiąca przed osiągnięciem pełnoletności. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ sam kurs trwa dość krótko i daje szansę na dobre przygotowanie się do sprawdzianu z wiedzy, a po jego zdaniu, masz możliwość przystąpienia do praktycznej części.
Koszt kursów przygotowujących do zdobycia uprawnień kierowcy zależy od danej szkoły i potrafi się on znacząco różnić pomiędzy miejscowościami. Tymczasem egzamin teoretyczny na prawo jazdy wymaga wniesienia opłaty wynoszącej przeciętnie zaledwie kilkadziesiąt złotych. Co więcej, jej wysokość jest taka sama niezależnie od miasta, w którym chcesz się na niego zapisać i go zdawać. To zdecydowanie pozytywny punkt państwowych ośrodków WORD.
Jeśli już wniosłeś wymaganą opłatę, można teraz wybrać jeden z dogodnych terminów przystąpienia do testu. Odbywa się to osobiście w siedzibie WORD-u lub przez stronę internetową instytucji. W pierwszym przypadku trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości, numer PKK wyrabiany w urzędzie (Profil Kandydata na Kierowcę) i potwierdzenie opłacenia egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Drugi sposób, czyli online, wymaga, aby zapisać się w serwisie info-car.
Test, na który wcześniej musisz się zapisać, zawiera dwa zestawy pytań mających różną ilość punktów. Aby go zaliczyć, należy zakreślić odpowiedzi w obu grupach. Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy w kontekście tych pytań? Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest to test jednokrotnego wyboru. Nigdy nie spotkasz się z sytuacją, w której dwie odpowiedzi są prawidłowe. To pozwala niektórym zdawać z większą pewnością.
Ważna uwaga – gdy już odpowie się na dane pytanie, powrót do niego w przyszłości jest niemożliwy! Dlatego zaleca się spokojne przeczytanie zadania oraz chwilę zastanowienia nad wyborem rozwiązania. Test trwa wystarczająco długo, by dokładnie zaznajomić się z jego treścią i unikać udzielania pochopnych odpowiedzi.
Pierwsza część egzaminu teoretycznego na prawo jazdy – podstawowa – składa się z 20 zadań. Przybierają one formę zdjęć lub filmików obrazujących pewną sytuację na drodze. Odpowiedzi są dwie: TAK albo NIE. W drugim zestawie – specjalistycznym – znajduje się 12 pytań. Punkt można zdobyć, gdy wybierze się poprawną opcję: A, B lub C.
Ogółem nie jest to zbyt czasochłonny test – zdawanie całości zajmuje maksymalnie 25 min. Jednak obie wspomniane części nie są równo podzielone. A więc ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy przy uwzględnieniu zestawu podstawowego i specjalistycznego? W pierwszym przypadku na zaznajomienie się z każdym z 20 pytań otrzymujesz 20 sekund, a odpowiedź należy udzielić w ciągu kolejnych 15 sekund. W drugim przypadku ma się nieco więcej czasu, gdyż na przeczytanie zadania oraz wykonanie go jest łącznie 50 s.
Na szczęście nie trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi na wszystkie wyświetlone pytania – dopuszcza się, pewien margines błędu. Ile trzeba mieć punktów na egzaminie teoretycznym, aby zdać i móc zapisać się na część praktyczną? W przypadku najpopularniejszego prawa jazdy kat. B wystarczy 68 z możliwych 74 do zdobycia.
Łatwo na tej podstawie wywnioskować, że nie wszystkie pytania są warte tyle samo. To prawda. Maksymalna liczba punktów w części podstawowej wynosi 46, a w specjalistycznej 28. Zadania dzielą się w związku z tym na 3 grupy ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego:
• o wysokim znaczeniu (3 punkty),
• o średnim znaczeniu (2 punkty),
• o niskim znaczeniu (1 punkt).
Aby zdać można więc pomylić się najwyżej w dwóch najważniejszych pytaniach, trzech istotnych lub sześciu łatwiejszych (i wszystkich innych kombinacjach).
Mamy nadzieję, że powyższe informacje rozwiały Twoje wątpliwości dotyczące tego, jak można zapisać się i zdawać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, ile on trwa oraz jaka ilość punktów go zalicza. Jeśli chcesz zwiększyć swoją szansę na sukces, skorzystaj z oferty naszej firmy Liwona. Na stronie znajdziesz aplikację egzaminacyjną wraz z ogromną bazą oficjalnych pytań takich samych jak na egzaminie państwowym w WORD – z nami efektywnie przygotujesz się do testów przybliżających Cię do uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów!